1000 הימים הראשונים

מי אלו 1000 הימים הראשונים?

270 ימי הריון (9 חודשים) + 365 ימים של שנת החיים הראשונה +365 ימים של שנת החיים השנייה.

בעצם מרגע העיבור ועד לגיל שנתיים.

היום ישנם יותר ויותר מחקרים שמראים כמה התקופה הזו משמעותית לבריאות העתידית של התינוק שלנו וכמה התזונה בה אנו שולטות, בין אם במהלך ההריון שלנו או כאשר הם גדולים ואנו מציעות מזון, הינה גורם מרכזי.

המוח האנושי גדל ומתפתח לאורך החיים שלנו, אך הצמיחה המסיבית ביותר מתרחשת למעשה עוד ברחם - בשליש האחרון ולאחר מכן עד גיל שנתיים. ישנו שגשוג של אזורים האחראים על עיבודי השפה ותפקודי חשיבה גבוהים.

החשיפה שלנו ושל התינוק היקר שלנו לסביבה תזונתית יכולה להשפיע על התפתחות קוגנטיבית וגם על גורמי הסיכון למחלות לב וכלי דם, סכרת, השמנה, בריאות העצם, תפקוד המער' החיסונית והרשימה עוד ארוכה.

עד כה, מחקרים אשר הובילו למסקנות אלו בוצעו רק על בעלי חיים אך מידע רב נשאב מתוך תצפיות על בני אדם.

אז אם נחלק את זה באופן גס למעשה נשים לב שיש לנו 3 תחומי אחריות בנושא -

בשליש הראשון של 1000 הימים - אנחנו בהריון - והמשמעות היא שמה שנכניס לפה שלנו- ישפיע!

בשליש השני של 1000 הימים - מדובר על שנת החיים הראשונה בה חצי מהזמן התינוק ניזון בלעדית מחלב אם (ואז שוב - למה שאנחנו אוכלות יש משמעות כבדה) או תחליפי חלב (ואז בחירת הפורמולה שנעשה עבור התינוק שלנו היא משמעותית). ובחצי השני של הזמן - אנחנו מבססים אכילה - ואז מה שנציע לתינוק שלנו הוא באחריותינו, המזונות אליהם יחשף וחווית האכילה שלו.

בשליש השלישי של 1000 הימים- התינוק כבר אוכל ולנו יש את מלוא האחריות על מה נכנס הבייתה, האם מתקיימות ארוחות משפחתיות ומה הדוגמא שאנו נותנים עבור התינוק שלנו.

תמיד תזכרו - התינוק של היום הוא המבוגר של מחר.